O nas
Galeria
Aranżacja wnętrz
Pracownia stolarska
Warsztaty plastyczne
Wydarzenia
Kontakt
Linki

Liczba odwiedzin:

Free Web Counter

Wlacz muzykę

3 LIPCA 2015

Nasze prace po raz kolejny zawitały w gościnnych murach Poleskiego Ośrodka Sztuki w Łodzi. Tym razem na wystawie zbiorowej "Prowincja w Afryce", na której zaprezentowali się członkowie stowarzyszenia twórczego „Prowincja”, do którego należymy. Tematem przewodnim był szeroko pojęty kontynent afrykański i każdy z uczestników na swój sposób zinterpretował , czym jest dla niego Czarny Ląd. Na wystawie, którą można zwiedzać aż do końca wakacji, można zobaczyć obrazy, hafty, rzeŸby, rysunki oraz fotografie.

19 CZERWCA 2015

Już po wspaniałym, wielce energetycznym koncercie City Bum Bum oraz gości w Art Inkubator. Zespoły jak zwykle dały czadu, waląc w bębny, tańcząc i śpiewając. Zmęczeni, ale naładowani pozytywną afrykańską energią działamy dalej. Było nam bardzo miło, ze mogliśmy zaprezentować swoją Galerię na tak wspaniałej imprezie. A to kilka migawek z tego wieczora

6 LUTEGO 2015

Jako członkowie Stowarzyszenia Twórczego „Prowincja” mieliśmy przyjemność zaprezentować nasze prace, zainspirowane Czarnym Lądem, na wystawie zbiorowej „Prowincja 2” w Centrum Kultury w Łęcznej. W wystawie brało udział 16 osób, których prace były niezwykle zróżnicowane zarówno pod względem tematyki jak i prezentowanych technik. Licznie przybyli goście mieli okazje podziwiać obrazy, hafty, rzeŸby a nawet przytulanki, które cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród dzieci.

Na wystawie zaprezentowali swoje prace:

OLGA BAŃKA, KRZYSZTOF BARTNIK, JULIA BOGUSZEWSKA, RENATA BOGUSZEWSKA, IRENEUSZ BOGUSZEWSKI, URSZULA BYDLIŃSKA, JAGODA GOŁĘBIOWSKA, EDYTA KUKLEWSKA, JAN LUTOSTAŃSKI, MARLENA MORADEWICZ, MAGDALENA POŁAJDOWICZ, MAŁGORZATA POSTURZYŃSKA, ARTUR SZCZYPIK, PIOTR TYMOCHOWICZ, ANDRZEJ ZAJąC, JOANNA ZYBERT

III ART FESTIVAL ENERGIA AFRYKI

20-22 LISTOPAD 2014

Dużo pracy, dużo przygotowań i dużo nerwów….mamy to już poza sobą. III Art Festival "Energia Afryki" zakończony. Cieszymy się z dużej frekwencji i radości dzieci.

Festiwal rozpoczęliśmy koncertem cudownego muzyka Ablaya Badji z Senegalu, który z wielkim kunsztem zagrał na korze i zaśpiewał pieśni w swoim ojczystym języku. Jego finezja i talent muzyczny wywołał duży aplauz zgromadzonych widzów.
Abdoulaye Badji grający na korze

Po koncercie odbył się wernisaż wystaw, licznych w tym roku artystów, którzy inspirują się Afryką.
uroczyste otwarcie 3 edycji Festiwalu (od lewej J. Zybert, A. Zając, D. Pośpiech, E. Dworak, Z. Błoński)

W jednej z sal znalazły się prace malarskie Piotra Tymochowicza- artysty z Lubelszczyzny, które zatytułował "Lost Paradise".
jeden z obrazów w sali P. Tymochowicza
jeden z obrazów w sali P. Tymochowicza

Kolejną salę zajęła Elżbieta dworak, która zaprezentowała fotografie z podróży po Kenii.
sala wystawowa- E. Dworak
sala wystawowa- E. Dworak

Goście mogli również zobaczyć prace rzeźbiarskie Zbigniewa Błońskiego „Szamana”, którego fascynacją są maski afrykańskie.
sala wystawowa- Z. Błoński

Kolejną przestrzeń zajęły prace Joanny Zybert (haft krzyżykowy, tkanina) oraz Andrzeja Zająca (malarstwo olejne na deskach) przedstawione pod wspólnym tytułem "Czarne Madonny".
na tle haftów J. Zybert
A. Zając przy swoich dziełach
A. Zając przy swoim obrazie
obraz A. Zająca
obraz A. Zająca
obraz A. Zająca
obraz A. Zająca
obraz A. Zająca
wystawa biżuterii J. Zybert
haft krzyżykowy J. Zybert

Na wystawie znalazły się również fotografie z podróży po Afryce oraz biżuteria częściowo zainspirowana Czarnym Lądem Iwony Górskiej.
wystawa biżuterii I. Górskiej

Swoje koszulki z nadrukami inspirowanymi motywami afrykańskimi zaprezentowała Veronica Owusu- Byczkowska.
koszulki zaprojektowane przez V. Owusu- Byczkowską

Wernisaż wystawy uświetniła "afrykańska" kawa z egzotycznymi przyprawami. Był to czas ciekawych rozmów z nowopoznanymi pasjonatami Afryki i sztuki oraz ze znajomymi.

Drugi dzień Festiwalu był dla nas niezwykle pracowity. Podczas dwóch spotkań plastycznych dzieci dowiedziały się na temat plemion afrykańskich, a każdy uczestnik wyszedł z własnoręcznie wykonanym „kołnierzem” zainspirowanym sztuką Masajów. Dzieci uczyły się także witać i przedstawiać się w języku suahili. Olbrzymie emocje wzbudziło stoisko, przy którym dzieci zostały ucharakteryzowane przez Julię Boguszewską, na członków poszczególnym plemion afrykańskich. Rywalizacja, budząca żywe emocje, toczyła się podczas układania afrykańskich puzzli . Dzieci okazały się również prawdziwymi znawcami przyrody afrykańskiej, niemal bezbłędnie rozpoznając odgłosy typowych afrykańskich zwierząt. Zmęczone dzieci zregenerowały siły podczas krótkiej przerwy, podczas której częstowane były pysznymi, ciepłymi jeszcze, bułeczkami, ufundowanymi przez sponsora- piekarnię rodzinną "Podpora" .
warsztaty plstyczne dla dzieci- puzzle afrykańskie
warsztaty plastyczne dla dzieci
warsztaty plastyczne dla dzieci- robimy masajskie kołnierze
warsztaty plastyczne dla dzieci- puzzle afrykańskie
plemienne wzory
warsztaty plstyczne dla dzieci- puzzle afrykańskie

Niezwykle miło zaskoczyły nas dzieci trzeciego dnia Festiwalu. Wbrew naszym obawom, czy poradzą sobie z trudami sztuki kulinarnej, dzieci doskonale radziły sobie i z wielkim zaangażowaniem tworzyły dania kuchni afrykańskiej. Wzorując się na przygotowanych wcześniej przez nas przepisach, przygotowaliśmy sałatkę ghanijską z owoców, warzywa, jajek, krewetek oraz tuńczyka. Tworzyliśmy również gulasz afrykański z egzotycznymi przyprawami i szpinakiem oraz naleśniki ze szpinakiem i rybą. Hitem okazały się naleśniki z nadzieniem z owoców tropikalnych, z dodatkiem bitej śmietany. Ilość naleśników okazała się niewystarczająca do apetytów dzieci.
afrykańskie kuchcikowo
afrykańskie kuchcikowo
afrykańskie kuchcikowo
afrykańskie kuchcikowo
afrykańskie kuchcikowo

Po południu, o godzinie 15.00 rozpoczęły się warsztaty taneczno- bębniarskie prowadzone przez członków zespołu City Bum Bum- Małgorzatę oraz Bartka Gułajów. Nie tylko dzieci poniosła energia afrykańskich rytmów. Również rodzice bardzo czynnie uczestniczyli w nauce podstawowych uderzeń na bębnach djembe.
warsztaty bębniarsko- taneczne
warsztaty bębniarsko- taneczne
warsztaty bębniarsko- taneczne
warsztaty bębniarsko- taneczne

O 17.00 pan Krzysztof Grzelak w bardzo ciekawy sposób opowiedział o swojej wyprawie do Etiopii z 2011 roku, natomiast o 18.00 pan Marek Grzejszczak zaprezentował film z podróży do RPA.

Zwieńczeniem trzydniowych spotkań było smakowanie potraw afrykańskich, które przygotowaliśmy wraz z dziećmi podczas porannego "afrykańskiego kuchcikowi". Wiele osób pytało o przepisy, a hitem ponownie była "afrykańska" kawa.

Serdecznie dziękujemy wszystkim twórcom festiwalowych dni, w szczególności Poleskiemu Ośrodkowi Sztuki oraz p. Danucie Pośpiech, która osobiście zaangażowała się w nasz projekt. Dziękujemy również zespołowi City Bum Bum oraz Ablayowi Badji za bezinteresowne zaangażowanie w program festiwalowy.

Wyrazy wdzięczności składamy też sponsorom- firmie Parkietus, firmie Ceramika Cieplucha oraz Piekarni "Podpora", dzięki którym mogliśmy zrealizować nasz projekt w pełniejszy i bardziej ciekawy sposób.

W końcu pragniemy podziękować wszystkim gościom, którzy przybyli na Festiwal. Mamy nadzieję, że nowo nawiązane kontakty pozwolą nam realizować nowe afrykańskie pomysły. Już dziś zapraszamy na IV edycję Art Festival "Energia Afryki". Do zobaczenia w 2015 roku!

WYSTAWA "RAJ UTRACONY", KOCK

26 WRZEśNIA 2014

W dniu 26 września 2014 r. w Galerii Ordy w Kocku odbył się wernisaż wystawy „Raj utracony” Piotra Tymochowicza i Andrzeja Zająca. Oto kilka migawek z tego wieczora (zdjęcia: R. Boguszewska). Wystawę można było oglądać do 22 pazdziernika.

WYCIECZKA DO BRITISH MUSEUM

04-10 LIPIEC 2014

W lipcu udało nam się odwiedzić, kolejne na naszej liście, muzeum ze zbiorami afrykańskimi. W sali numer 25 Muzeum Brytyjskiego obejrzeliśmy wiele ciekawych arcydzieł z Czarnego Lądu. Ogromne wrażenie zrobiły na nas rzeźbione drzwi Jorubów, odlewy z brązu z Beninu oraz maski i trony królewskie.

30 CZERWIEC 2014 , 14 LIPIEC 2014

Pierwszy dzień wakacji przywitaliśmy wraz z dziećmi z półkolonii, które wprowadziliśmy w świat Czarnego Lądu na warsztatach plastycznych. Dzieci poznały różne rodzaje masek, wykonały własne afrykańskie maski, poznały zabawy afrykańskie oraz rozegrały turniej domina afrykańskiego. Wszyscy świetnie się bawiliśmy i mimo, że pogoda odbiegała od afrykańskich klimatów, rozgrzewały nas gorące rytmy bębnów afrykańskich.

PREMIERA NOWEGO JEEPA CHEROKEE W AUTOTRAPER ŁÓDZ

13-14 CZERWCA 2014

W dniach 13 i 14 czerwca 2014r. odbyła się Premiera Nowego Jeepa Cherokee w salonie AUTOTRAPER w Łodzi. Salon samochodowy zmienił się w egzotyczną krainę, dzięki scenografii ze spektaklu Doktora Dolittle z Teatru Nowego. Również rzeźby z naszej Galerii stał się elementem wystroju w salonie w ciągu tych dwóch dni. Zaprezentowaliśmy ręcznie rzeźbione w drewnie egzotycznym szachy, oraz rzeźby zainspirowane Czarnym Lądem autorstwa Andrzeja Zająca.

Zdjęcia dzięki uprzejmości P. Janusza Szymańskiego http://www.fotografiastudio.pl/

II ART. FESTIVAL "ENERGIA AFRYKI"

13-15 LISTOPAD 2013

II Art Festival „Energia Afryki” rozpoczęliśmy w doborowym towarzystwie wernisażem prac zainspirowanych Afryką. Oprócz artystów znanych z poprzedniej edycji Festiwalu (Andrzej Zając, Zbigniew Błoński) swoje prace zaprezentował profesjonalny artysta Michał Smółka. Jego subtelne obrazy stworzone pod wpływem wypraw do Afryki wspaniale wprowadziły gości w nastrój Czarnego Lądu. W Sali obok można było oglądać maski i rzeźby Zbigniewa Błońskiego, zaś w sali na piętrze zainstalowano ekspozycję zdjęć Andrzeja Zająca z wyprawy do Ghany.

Goście mieli również okazję wysłuchać opowieści pana Smółki z wyprawy na Czarny Ląd oraz obejrzeć slajdy jego autorstwa.

Goście mieli również okazje spróbować, parzonej po afrykańsku, kawy oraz chlebka bananowego

Drugi dzień Festiwalu upłynął na warsztatach plastycznych i bębniarskich dla dzieci i młodzieży. Już przed 10 pojawiła się grupa przedszkolaków z Przedszkola Miejskiego nr 63 w Łodzi. Podczas dwugodzinnych zajęć dzieci stworzyły własną maskę afrykańską oraz nauczyły się piosenki Fasolek "Afryka dzika". Z wielkim przejęciem wzięły również udział w grze w domino afrykańskie. W każdej z czterech drużyn wyłoniliśmy zwycięzcę, który otrzymał nagrody ufundowane przez naszych sponsorów- firmę Parkietus i Koło-Serwis. Dzieci rywalizowały również w jednej z zabaw afrykańskich rodem z Sierra Leone. Niezwykle spontaniczne i radosne emocje wyzwoliła muzyka afrykańska, w rytm której tańczyły przedszkolaki. Na zakończenie dzieci posłuchały bajki afrykańskiej, z której dowiedziały się dlaczego zajączki mają krótkie ogony.

Następnie przyszła kolej na warsztaty plastyczno-terapeutyczne dla dzieci niepełnosprawnych. Z zapartym tchem oglądały one maski na wystawie oraz wysłuchały opowieści o tym jak wytwarza się maski. Również one wyszły z zajęć z własnoręcznie wykonanymi, fantastycznymi maskami. Niektóre dzieci zaangażowały się do tego stopnia, że stworzyły po 3-4 maski. Byliśmy naprawdę zaskoczeni niezwykłą wrażliwością artystyczną i talentem tych dzieci. Dowodzi to niewątpliwie ogromnej terapeutycznej roli sztuki oraz zajęć plastycznych w edukacji dzieci niepełnosprawnych.

O 16. odbyły się warsztaty otwarte. Licznie przybyłe dzieci i ich rodzice ponownie uczestniczyli w tworzeniu maski afrykańskiej, którą każdy uczestnik zabrał do domu. Dzięki firmie Ceramika Cieplucha dzieci malowały w afrykańskie wzory doniczki przekazane przez firmę, co było ogromną atrakcją. Najbardziej afrykańskie dzieła zostały nagrodzone upominkami ufundowanymi przez sponsorów.

O 17. rozpoczęły się warsztaty bębniarskie prowadzone przez Patricka Kana z Kamerunu. Afrykańczyk niezwykle ciekawie i dowcipnie przybliżył dzieciom Afrykę, a szczególnie zwyczaje swojego kraju. Każde dziecko miał okazję zagrać na bębnach- djembe oraz Kongo. Patrick do zabawy wciągnął również rodziców, którzy tańczyli z nim afrykański taniec. Wszyscy uczestnicy wyszli z zajęć naładowani pozytywną energią i wspaniałymi przeżyciami.

Trzeci dzień Festiwalu został przeznaczony na afrykańskie opowieści. Zbyszek Błoński opowiadał o tegorocznej , bardzo ciekawej wyprawie do Maroko. Swoje przygody i wrażenia ilustrował wspaniałymi slajdami, przedstawiającymi architekturę, przyrodę oraz ludzi. Licznie zgromadzeni z wielkim zainteresowaniem chłonęli wszystkie ciekawostki. Niektórzy obiecali sobie odwiedzić ten wspaniały kraj.

Następnym krajem, który przedstawiliśmy naszym gościom była Ghana. Z wielkim sentymentem powróciliśmy wspomnieniami do podroży po tym cudownym, przyjaznym kraju. Opowiadaliśmy o spotkaniach z ludźmi, o weselach na których byliśmy gośćmi, o ghanijskiej kuchni, o paradach narodowych…Zdjęcia przywołały przepiękne obrazy i sytuacje, których doświadczyliśmy.

Aby przybliżyć klimat Afryki przygotowaliśmy African food- gulasz na ostro z ryżem. Egzotyczne przyprawy i ostra papryka przeniosły nas po części na kontynent afrykański. Część gości ustawiła się nawet w kolejce po przepis na tą potrawę. Zakończyliśmy tegoroczne spotkanie filiżanką egzotycznej kawy z imbirem, kardamonem i cynamonem.

Klimat dopełniły afrykańskie stroje Zbyszka Błońskiego oraz jednego z gości- pani, która swój strój przywiozła z Maroko.

Jeszcze raz pragniemy podziękować sponsorom za ufundowanie nagród dla dzieci i młodzieży – Zarządowi Wodociągów i Kanalizacj Łódź, firmie Ceramika Cieplucha, firmie Parkietus, firmie Koło- Serwis oraz Europosłance Joannie Skrzydlewskiej, która objęła również patronat honorowy nad naszym przedsięwzięciem. Do zobaczenia za rok.

4 PAźDZIERNIK 2013

W dniu 04.10.2013 nasze dzieła zagościły na Festiwalu Twórczości Młodych "Folkowe Inspiracje" w Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima w Łodzi. Mamy nadzieję, że nasze rzeźby oraz obrazy zainspirowane Czarnym Lądem przybliżyły młodzieży z wielu zakątków świata klimat i magię Afryki.

30 Czerwca 2013

Wakacje powitaliśmy gorącymi rytmami afrykańskimi. W niedzielę od godziny 17 bawiliśmy się na pikniku afrykańskim w Muzeum Regionalnym w Brzezinach. Pogodę mieliśmy zamówioną, więc mimo porannego deszczu po południu zaświeciło słońce. Już na godzinę przed oficjalnym otwarciem pikniku, przy dźwiękach afrykańskiej muzyki zaczęliśmy przygotowania, głównie kulinarne. Siekanie pomidorów, czosnku, ostrej papryczki, krojenie mięsa, łuskanie orzeszków arachidowych… Wszystko po to, by przygotować pyszny afrykański gulasz na ostro. W międzyczasie w kociołku nad paleniskiem zaparzała się aromatyczna kawa z przyprawami, którą goście zostali na wstępie poczęstowani. Do kawy podaliśmy również chlebek afrykański z bananów.

Obok stołów stanęły dwa stoiska rzeźbiarskie, na których odbywał się plenerowy pokaz rzeźby. Każdy chętny mógł też spróbować swoich sił, biorąc do ręki dłuto i młotek i rzeźbiąc po swojemu. Furorę robiły maski przywiezione przez artystów. Ich przemierzaniu nie było końca…

Po kawie część osób przeszła na prelekcję o wyprawie do Etiopii. Dr Krzysztof Grzelak opowiadał ciekawe historie i pokazał slajdy ze swojej podróży do tego kraju.

Przy kolejnym stole odbywały się warsztaty artystyczne. Dzieci tworzyły własne maski afrykańskie z papierowych talerzyków. Powstały fantastyczne, kolorowe dzieła, które dzieci zabrały na pamiątkę. Gdy ktoś znudził się pracą twórczą, mógł się zrelaksować podczas jazdy na kucyku.

A tymczasem nad paleniskiem dochodził już gulasz. Licznie przybyli goście zasmakowali tradycyjnej potrawy z Ghany, a wielu z nich tak posmakował gulasz, że prosili o przepisy.

Po poczęstunku przyszedł na czas na odrobinę ruchu. Goście pod czujnym okiem Dyrektora Muzeum uczyli się kroków, aby na koniec wspólnie zatańczyć w rytm inspirowanej Czarnym Lądem muzyki.

Piknik afrykański rozpoczął wakacje w radosnym nastroju i mamy nadzieję, że ta pozytywna energia zostanie z nami na całe lato.

Wernisaż wystawy "Africanum"

24 Maj 2013

24 maja 2013r. W Muzeum regionalnym w Brzezinach mieliśmy zaszczyt otwierać naszą kolejną wystawę „Africanum”. Data wernisażu nie była przypadkowa- nawiązywała do światowego Dnia Afryki, obchodzonego 25 maja. Swoje prace zaprezentowało trzech artystów- Andrzej Zając w zakresie malarstwa i rzeźby, Piotr Tymochowicz w zakresie grafiki oraz Joanna Zybert w zakresie haftu krzyżykowego. Jak wskazuje tytuł wystawy, prace nawiązują do kultury i sztuki Czarnego Lądu. Poruszają również zagadnienia sacrum i profanum, co widać przede wszystkim w pracach Andrzeja Zająca, gdzie religijne motywy przeplatają się z codziennością, a kobiety spotkane podczas podróży artysty do Ghany przedstawione są jako Czarne Madonny.

Na wernisaż licznie przybyli goście zarówno z Łodzi jak i z Brzezin. Mile zaskoczyła nas Dyrekcja Muzeum, która powitała nas wierszem Juliana Tuwima "Murzynek Bambo" ( jakże trafionym w kontekście zarówno światowego Dnia Afryki jak i Roku Tuwima). Podczas wernisażu goście mieli okazje nie tylko obejrzeć prace artystów, ale również posłuchać gorących afrykańskich rytmów oraz obejrzeć zdjęcia wykonane podczas miesięcznej podróży artystów do Ghany.

Mamy nadzieję, że wystawa przybliżyła gościom afrykańskie klimaty oraz kulturę Czarnego Lądu , a poprzez nasze prace przekazaliśmy mnóstwo pozytywnej energii. Dziękujemy Muzeum Regionalnemu w Brzezinach za zainteresowanie naszymi pracami oraz zaangażowanie przy organizacji wystawy. Współpraca nasza zaowocowała wspólnym przedsięwzięciem, na które już teraz serdecznie zapraszamy. 30 czerwca 2013r. zostanie zorganizowany Piknik Afrykański, podczas którego będzie można uczestniczyć w warsztatach artystycznych oraz spróbować kuchni afrykańskiej. Serdecznie zapraszamy do Muzeum Regionalnego w Brzezinach tego dnia.

Serdecznie zapraszamy na wystawę "Africanum" do Muzeum Regionalnego w Brzezinach. Wernisaż odbędzie się dnia 24 maja 2013 r. o godzinie 18.00. Swoją twórczość zaprezentują: Piotr Tymochowicz, Andrzej Zając oraz Joanna Zybert

I ŁÓDZKI ART FESTIWAL "ENERGIA AFRYKI"

W dniach 16 i 17 listopada 2012 zorganizowaliśmy, w bardzo gościnnych wnętrzach Poleskiego Ośrodka Sztuki, od dawna planowany Festiwal Afrykański. Zadaniem tego projektu było:

1. Propagowanie sztuki i kultury Afryki

2. Szerzenie postaw tolerancji wobec innych kultur

3. Wspieranie integracji polsko-afrykańskiej

4. Szerzenie wiedzy na temat Afryki

5. Wspieranie i promowanie twórczości artystycznej dzieci z nastawieniem na zdobywanie przez nich wiedzy na temat Afryki

6. Stworzenie sprzyjających warunków do rozwijania różnorodnych zainteresowań dzieci i młodzieży

7. Integracja dzieci niepełnosprawnych oraz tworzenie środowiska sprzyjającego ich rozwojowi i normalnemu życiu wśród społeczeństwa.

8. Przeciwdziałanie alkoholizmowi, narkomanii oraz innym uzależnieniom cywilizacyjnym poprzez organizowanie imprez sprzyjających twórczemu spędzaniu wolnego czasu.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli:

- Poseł do Parlamentu Europejskiego Joanna Skrzydlewska

- Poseł do Sejmu RP John Abraham Godson

W piątek, 16 listopada o godzinie 17.00 nastąpiło uroczyste otwarcie festiwalu.

Otwarcie zbiegło się z wernisażem wystawy czterech twórców, których zainspirowała Afryka. Trójka z nich to artyści nieprofesjonalni. Joanna Zybert zaprezentowała Czarne Madonny, wykonane techniką własną- połączyła haft krzyżykowy z tkaniną oraz afrykańską biżuterią.

W tej samej Sali wystawowej znalazły się prace Andrzeja Zająca. Tworzone przez niego rzezby i obrazy wspaniale komponowały się z haftowanymi Madonnami.

Osobne sale zajął Zbigniew Błoński z dużą kolekcją własnoręcznie wykonanych masek. "Szaman", bo tak go nazywają, jest bardzo płodnym twórcą- cały swój wolny czas poświęca maskom.

Najciekawsze prace stworzył jedyny profesjonalista- Piotr Tymochowicz. Jego rysunki zrobiły na przybyłych wielkie wrażenie.

Drugi dzień Festiwalu rozpoczął się wczesnym popołudniem warsztatami muzycznymi dla dzieci. Liderka zespołu Folk n' Roll, Sylwia Walczak znalazła nić porozumienia z licznie przybyłymi dziećmi. Bębnieniu i dudnieniu nie było końca.

Po dzieciach przyszła kolej na dorosłych. Okazało się, że i w tej grupie jest wiele muzycznych talentów.

Wielkim powodzeniem cieszyły się warsztaty plastyczne dla dzieci prowadzone przez Joannę Zybert. Z wielkim zaangażowaniem dzieci malowały ceramikę w afrykańskie wzory oraz wykonywały własną maskę afrykańską.

Wielką ekscytację wywołał konkurs wiedzy o Afryce, tym bardziej, że nagrody ufundowane przez firmę "Parkietus", oraz "Ceramika Cieplucha" były bardzo atrakcyjne. Patrząc na olbrzymie zaangażowanie dzieci utwierdziliśmy się w przekonaniu, że nasz projekt miał sens i że warto go organizować cyklicznie.

Kolejnym punktem festiwalu było spotkanie z pasjonatem Egiptu Zbigniewem Błońskim. Opowiedział on przybyłym o swojej egipskiej przygodzie, ilustrując wykład bogatą kolekcją slajdów.

Joanna Zybert oraz Andrzej Zając zaprezentowali film z wyprawy do Ghany "Smakowanie Afryki". Widzowie z zainteresowaniem poznawali odmienną afrykańską kuchnię, którą delektowali się podróżnicy.

Wielką atrakcją był mini-recital Betty Ibata- wokalistki pochodzącej z Kongo. Był to bardzo miły przerywnik w naszych slajdowiskach i pogadankach.

Ostatnim punktem Festiwalu był wykład na temat postrzegania sztuki afrykańskiej oczami ludzi Zachodu. Festiwal zakończyliśmy smakowaniem herbatki afrykańskiej.

Bardzo serdecznie dziękujemy Cukierni Filipiak, za pyszne słodkości, którymi delektowali się uczestnicy Festiwalu przez dwa dni jego trwania.

Mamy nadzieję, że I Art Festival "Energia Afryki" wniósł do naszej szarej, jesiennej aury trochę koloru i radości oraz pozytywnych emocji, które zostaną przekazane dalej, i że za rok spotkamy się w jeszcze liczniejszym gronie.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy sponsorom:

Wernisaż wystawy "Raj utracony"

22 Czerwiec 2012

Dnia 22 czerwca 2012 roku mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w wernisażu wystawy pt. "Raj utracony" w Galerii "Pasja" w Chełmie Lubelskim. Na wspólnej wystawie Piotra Tymochowicza i Andrzeja Zająca zaprezentowane zostały obrazy, rzeźby oraz instalacje inspirowane sztuką Afryki. Jako współorganizatorzy tej wystawy jesteśmy bardzo szczęśliwi, że przyciągnęła ona tak wielu gości zarówno z Chełma, jak i spoza tego miasta. Serdecznie dziękujemy pani Jagodzie Barczyńskiej- krytykowi sztuki za to, że w tak fachowy sposób wprowadziła przybyłych w tematykę wystawy. Sam autor prac Andrzej Zając, chcąc przybliżyć gościom klimat Afryki założył czapeczkę przywiezioną z wyprawy do Ghany. Nie zabrakło również tańców afrykańskich. Najmłodsze pokolenie świetnie wczuło się w atmosferę wystawy tańcząc niczym Afrykanki podczas rytualnych obrzędów.

Dziękujemy stowarzyszeniu twórczemu "Pasja" za udostępnienie pięknych sal swojej galerii, w których nasze prace prezentowały się naprawdę okazale.

Mamy nadzieję, że wystawa choć trochę przybliży klimat odległego lądu, a Ci którzy nie mogli pojawić się na wernisażu mogą odwiedzać wystawę do końca sierpnia 2012 roku w galerii "Pasja" przy ul. I Armii WP 19 w Chełmie Lubelskim.

ostatnie przygotowania przed wernisażem
przemowa pani Jagody Barczyńskiej
tańce afrykańskie w wykonaniu najmłodszych

WOJEWÓDZKA KONFERENCJA "WIEDZIEĆ, PAMIĘTAĆ - DLA LEPSZEGO śWIATA. W SŁUŻBIE CZŁOWIEKA"

18 KWIETNIA 2011

Dnia 18 kwietnia 2012 roku mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w Wojewódzkiej Konferencji i młodzieżowych warsztatach integracyjnych „Wiedzieć, pamiętać - dla lepszego świata. W służbie człowieka”. Byliśmy jednocześnie jednym z patronów honorowych tejże konferencji. Znaleźliśmy się w bardzo doborowym towarzystwie, m.in.

 • Joanna Skrzydlewska - Poseł do Parlamentu Europejskiego
 • J.E. Asalina Raymond Mamuno - Ambasador Republiki Federalnej Nigerii w Polsce
 • John Godson - Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej; Instytut Afrykański w Łodzi
 • Ksiądz Prałat Ireneusz Kulesza - Proboszcz Parafii Archikatedralnej w Łodzi, Dyrektor Honorowy Caritas Archidiecezji Łódzkiej
 • Jan Kamiński - Łódzki Kurator Oświaty
 • Maria Celina Błaszczyk - Dyrektor Generalny Instytutu Europejskiego w Łodzi
 • Joanna Podolska-Płocka - Dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana w Łodzi
 • Joanna Zybert - Dyrektor Centrum Sztuki Afryki Zachodniej Chi-Wara w Łodzi

W programie konferencji znalazły się wykłady:

 • Ks. Prałat Ireneusz Kulesza nt.: "By nie zabrakło wam sił...."
 • John Godson nt.: "Żyć, to służyć"
 • Joanna Podolska - Płocka nt.: "Janusz Korczak, Irena Sendlerowa i Edelamanowie w służbie człowieka"
 • Krzysztof Łobodziński nt.: "Pomoc humanitarna Unii Europejskiej na rzecz świata"

Po wykładach rozpoczęły się warsztaty integracyjno-konkursowe. Mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w obradach jury. Wybór laureatów okazał się bardzo trudnym i odpowiedzialnym zadaniem, ponieważ poziom prac był bardzo wysoki i wyrównany. Po długich obradach zadecydowaliśmy, że nagrody przyznamy:

 • I miejsce: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy Nr 1 w Łodzi
 • II miejsce: Społeczne Gimnazjum Nr 1 w Łodzi
 • III miejsce: XXIII Liceum Ogólnokształcące im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi

Konferencja stanowiła świetną okazję do refleksji nt.: znaczenia wartości etycznych oraz roli szkoły w wychowaniu dzieci i młodzieży w duchu poszanowania praw i godności człowieka.

Dzień Dziecka w łódzkim zoo

1 CZERWIEC 2011

Jako Galeria Chi-wara mieliśmy zaszczyt uczestniczyć w imprezie z okazji Dnia Dziecka w łódzkim ZOO. Na szczęście pogoda nie zdołała pokrzyżować nam planów i po krótkim ale ulewnym deszczu urządziliśmy stoisko, na którym dzieci miały okazję własnoręcznie malować wykonane przez nas odlewy gipsowe, przedstawiające zwierzęta. Najmłodsi zwiedzający Ogród Zoologiczny wykazywali wielki entuzjazm i zacięcie twórcze, dekorując nawet kilkanaście odlewów. Niektóre dzieci zostawiły nam swoje prace na pamiątkę, co było niezwykle miłe. Zajęcia wzbudziły zainteresowanie nie tylko wśród dzieci. Znalazło się kilku dorosłych, którzy z pewną nieśmiałością podchodzili i prosili o figurkę do pomalowania. Oczywiście nie robiliśmy pod tym względem żadnych problemów. Wszak wszyscy jesteśmy dziećmi :-)

Konferencja pt "Porozmawiajmy o Afryce. Dynamiczna perspektywa dla Polski i Polaków"

25 STYCZEŃ 2011

We wtorek 25 stycznia i godzinie 15 odbyła się konferencja pt "Porozmawiajmy o Afryce. Dynamiczna perspektywa dla Polski i Polaków", w której wzięliśmy udział. Konferencja została zorganizowana przez Instytut Afrykański przy współpracy z Wydziałem Studiów Międzynarodowych i Politologicznych UŁ

Tuż przed spotkaniem goście mieli możliwość kupienia książki jednego z gości specjalnych tego wykładu - Pana Cypriana Kosińskiego.

Konferencja rozpoczęła się o godzinie 15. Wszyscy zgromadzeni zostali zaproszeni na aulę. Na początku przedstawiono gości specjalnych : Cypriana Konińskiego, posła Johna Godsona oraz ambasadorów: Andrzeja Łupiny i Wojciechy Jasińskiego. Po krótkiej prezentacji gości odbył się niezwykle energetyczny występ muzyczny wolontariuszy Instytutu Afrykańskiego, Francine i Souvenira, którzy są jednocześnie naszymi przyjaciółmi.

Ogromne wrażenie zrobiła na nas arcyciekawa postać Pana Cypriana Kosińskiego, który przez ponad 30 lat żył i pracował w Afryce, obserwując zwyczaje, obrzędy oraz przesądy tubylców. Wygłosił on referat, w którym opowiadał o panujących stereotypach na temat Afryki oraz realiach Czarnego Lądu. Było trochę historii, wiele ciekawostek i bardzo dużo konkretnej faktografii. Z wielkim zainteresowaniem obejrzeliśmy film pod tytułem "Podróż do Muszenge", opowiadający o zairskim plemieniu Bakuba, którego król jest przyjacielem Pana Cypriana Konińskiego. Choć autor książki "Afrykański Polonez" nie jest z wykształcenia ani politologiem ani dyplomatą to posiada ogromną wiedzę na temat całej Afryki. Pan Kosiński, pewnie zupełnie nieświadomie, przekazał nam ogromne pokłady pozytywnej, afrykańskiej energii. Bardzo gorąco za to mu dziękujemy.

Wernisaż wystawy "W poszukiwaniu Afryki"

15 STYCZNIA 2011

W sobotę o godzinie 17.00 w Galerii "Ż" Bałuckiego Ośrodka Kultury na Żubardzkiej 3 odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej "W poszukiwaniu Afryki". Na wystawie swoje prace zaprezentowało dwóch artystów - Andrzej Zając, który jest współtwórcą Galerii Chi-wara, oraz Piotr Tymochowicz - artysta plastyk pochodzący spod Chełma Lubelskiego.

Otwarcie wystawy połączone było z występem studentów afrykańskich, którzy grali na bębnach, tańczyli oraz prezentowali swoje stroje. W gorący afrykański klimat wprowadził gości Andrzej Zając, który, niczym szaman podczas uroczystości plemiennych, wszedł na scenę z maską na twarzy i zatańczył w rytm afrykańskich bębnów, na których grał nasz przyjaciel z Kamerunu, Patrick. Podczas, gdy Patrick, Francine oraz Francis prezentowali swoje stroje oraz tradycyjną muzykę i taniec, goście mieli okazję obejrzeć slajdy z naszej podróży do Ghany, którą odbyliśmy w lutym 2010 roku.

Po tym krótkim show goście zostali zaproszeni do jednej z sal wystawowych, gdzie autorzy krótko zaprezentowali swoją twórczość oraz motywacje i plany na przyszłość.

Po części oficjalnej przyszedł czas na lampkę wina oraz poczęstunek przygotowany przez żonę artysty, Jagodę Zając. Studenci chętnie odpowiadali na pytania dotyczące ich krajów, artyści w swoich salach dyskutowali z licznie przybyłymi gośćmi, zaś na sali ze sceną Patrick uczył chętnych kroków tańca afrykańskiego.

Wystawa była tym większym sukcesem, że pozytywnie wypowiedział się o niej znakomity krytyk sztuki, Pan Krzysztof Jurecki, który napisał również wstęp do folderu (ogromne podziękowania). O wystawie można również przeczytać na blogu Pana Jureckiego .

Szkoda, że wystawą nie zainteresowały się zaproszone media, gdyż śmiało można powiedzieć, że był to wernisaż wyjątkowy, który dzięki oprawie artystycznej przekazał wiele pozytywnej energii i ciepło afrykańskiego słońca w te szare, zimowe, polskie dni.

Gorąco dziękujemy naszym przyjaciołom z Afryki Patrickowi, Francine i Francisowi za pomoc i zaangażowanie w organizacji tej imprezy.

Mamy nadzieję, że w listopadzie 2011 roku we wnętrzach Poleskiego Domu Kultury odbędzie się następna wystawa organizowana przez Centrum Sztuki Afryki Zachodniej Chi-wara. Być może uda nam się połączyć wystawę z pierwszym łódzkim Festiwalem Afrykańskim. Na imprezę tą już dziś wszystkich Łodzian serdecznie zapraszamy.

szaman
autorzy: Andrzej Zając i Piotr Tymochowicz
chwila wytchnienia po występach - Andrzej Zając, Patrick Kana, oraz kierownik działu plastycznego BOK Urszula Issaieff z córką
na wernisaż przybyli liczni goście
najmłodszy członek naszej rodziny na kolejnym wernisażu
najmłodsze pokolenie uczyło się gry z wielką pasją
nauka gry na bębnach
sala Andrzeja Zająca
sala Andrzeja Zająca
sala Andrzeja Zająca
sala Andrzeja Zająca
sala Piotra Tymochowicza

Występ w programie "Co jest grane w Łodzi" w Toya TV

06 STYCZNIA 2011

W czwartek 6 stycznia o godzinie 17.30 w Toya TV wyemitowano program "Co jest grane w Łodzi", w którym mieliśmy okazję zaprezentować krótko naszą Galerię. Autorzy programu - Ewa Tyszko oraz Bartosz Lichawski z zaciekawieniem wypytywali o naszą działalność, podróż do Ghany oraz plany i marzenia na przyszłość. Mamy nadzieję, że dzięki takim programom uda nam się trochę wypromować, a także znaleźć chętnych do wspólnego działania w ramach Centrum Sztuki Afryki Zachodniej.

Wojewódzka Konferencja i Młodzieżowe Warsztaty Integracyjne "Europa-Afryka. Milenijne cele rozwoju".

10 GRUDNIA 2010

Jako Centrum Sztuki Afryki Zachodniej CHI-WARA mieliśmy zaszczyt objąć patronatem honorowym przedsięwzięcie zatytułowane „Europa - Afryka. Milenijne cele rozwoju”. Konferencja oraz warsztaty dla młodzieży odbyły się 10 grudnia o godzinie 12.00 w XXIII L.O. w Łodzi. W programie konferencji były różnego rodzaju wykłady m.in. wykład nt. głodu w Afryce wygłoszony przez p. Johna Abrahama Godsona. Kilka słów wygłosił również p. Andrzej Zając - reprezentant Galerii CHI-WARA. Największy entuzjazm wzbudził jednak występ taneczno-wokalny studentów afrykańskich Studium Języka Polskiego.

Obchody 50-lecia odzyskania niepodległości przez Republikę Nigerii.

1 PAźDZIERNIK 2010

W sobotę 01.10.2010 świętowaliśmy wspólnie z Nigeryjczykami 50-lecie odzyskania niepodległości przez ich kraj. Uroczystości odbyły się w Domu Kultury 'Lutnia' przy ulicy Łanowej. Podczas wieczoru Nigeryjczycy mieszkający w Polsce opowiedzieli o swoich doświadczeniach związanych z naszym krajem, zaprezentowali muzykę nigeryjską, prezentację na temat swojego państwa a także pokazali tradycyjne stroje afrykańskie. Zwieńczeniem wieczoru był toast na cześć Nigerii oraz poczęstunek z dań nigeryjskich.

Udział w konferencji nt. demokracji w Afryce w Muzeum Etnograficznym w Łodzi

13 WRZESIEŃ 2010

Konferencja odbyła się 13 września o godzinie 13 w Muzeum Etnograficznym w Łodzi. W konferencji brał udział m.in. sławny rzeźbiarz z Zimbabwe, Lazarus Takawira. Organizatorami wydarzeń związanych z jego przybyciem jest stowarzyszenie Art Dimension, reprezentowane przez Katarzynę Dudkiewicz i Dariusza Skonieczko. Uczestnicy mieli okazję zobaczyć zdjęcia z Zimbabwe, a także obejrzeć kilka mniejszych rzeźb Lazarusa, który opowiedział o swoich motywacjach i inspiracjach.

Spotkanie z rzeźbiarzem Lazarusem Takawirą.

10 WRZESIEŃ 2010

W dzisiejszym dniu spotkała nas niezwykle miła niespodzianka - skromne progi naszej galerii odwiedził światowej sławy rzeźbiarz w Zimbabwe Lazarus Takawira. Ten wielki artysta, wystawiający swoje rzeźby kobiet na całym świecie był zachwycony tym, co zobaczył w Galerii i zaoferował swoją gotowość do wszelkiej współpracy. Zostaliśmy również zaproszeni do Muzeum Etnograficznego w Łodzi na spotkanie z Panem Lazarusem. W miłej atmosferze podyskutowaliśmy o sztuce, naszych inspiracjach i planach na przyszłość. Nasz radość była tym większa, że Takawira na pożegnanie powiedział, że teraz "nie jesteśmy przyjaciółmi, lecz braćmi". To dla nas wielki zaszczyt.

Muzeum etnograficzne w Berlinie - zbiory afrykańskie

SIERPIEŃ 2010

Nowy miesiąc rozpoczął się pracowicie- rozpoczęliśmy cykl wizyt w muzeach europejskich, które posiadają zbiory afrykańskie. Pierwszą wizytę postanowiliśmy złożyć w Muzeum Etnograficznym w Berlinie. Był to bardzo dobry wybór- zachwyciły nas ogromne przestrzenie wystawiennicze, sposób ekspozycji obiektów oraz ich ilość. Pośród wysokich czarnych ścian stały gabloty, każda z tylko jednym, doskonale wyeksponowanych przez światło, obiektem. Zachwytom nad mistrzowskim wykonaniem rzeźb nie było końca.

postać księżniczki z Beninu (ideał sztuki odelwniczej w brązie) zrobił na nas olbrzymie wrażenie
zachwytom nad mistrzowskim wykonaniem rzeźb nie było końca

Było to dla nas dużym przeżyciem móc zobaczyć na własne oczy misternie wykonane rzeźby i maski, które do tej pory oglądaliśmy na stronach internetowych. Widząc z jakimi detalami wyrzeźbione są niektóre figurki, z jaką precyzją oddane są poszczególne części ciała, jeszcze bardziej zaczęliśmy podziwiać kunszt afrykańskich rzeźbiarzy. Nie mniejsze wrażenie zrobił tron z postaciami cały wykonany z drobnych koralików- niewyobrażalny ogrom pracy. Po trzech godzinach zwiedzania wyszliśmy z muzeum z masą inspiracji i wielkimi emocjami. W trakcie zwiedzania muzeum trafiliśmy również na czasową wystawę voodoo z Haiti.

Jednak nasza wizyta w Berlinie nie skończyła się na tym jednym obiekcie. Następnego dnia zwiedziliśmy inne, nie związane już z Afryką, ekspozycje. Byliśmy w Pergamonie, gdzie zbiory starożytnej architektury oraz rekonstrukcja Wielkiego Ołtarza Zeusa zaparły nam dech w piersiach. Równie duże emocje kłębiły się w nas, gdy mieliśmy okazję z bliska oglądać dzieła wielkich mistrzów malarstwa francuskiego i niemieckiego jak Renoir, Degas, Friedrich, Menzel.

Mamy nadzieje, ze ta wizyta była pierwszą z wielu, jakie odbędziemy w poszukiwaniu inspiracji do muzeów miast europejskich posiadających zbiory afrykańskie.

Kapliczka w Siedliszczach.

SIERPIEŃ 2010

A oto wspomniana wcześniej kapliczka, która stanęła w Siedliszczu (woj. Lubelskie) w całej okazałości. Ma swój urok, czyż nie?

Integracyjny grill dla studentów afrykańskich w Galerii Chi-wara.

29 LIPCA 2010

W czwartek 29 lipca 2010 r. zorganizowaliśmy w swojej Galerii piknik integracyjny dla studentów z Afryki, mieszkających w naszym mieście. Pogoda na szczęście dopisała i po kilku deszczowych dniach nareszcie zaświeciło słońce, umożliwiając nam przeprowadzenia spotkania w ogródku. Towarzystwo również dopisało. Na nasze zaproszenie odpowiedzieli prawie wszyscy Afrykańczycy, którzy dodatkowo przyprowadzili swoich znajomych ( w sumie 11 osób). Wszyscy w doskonałych nastrojach zasiedli do stołu, próbując różnego rodzaju mięs z grilla oraz sałatek przygotowanych przez żonę gospodarza.

W miłej atmosferze dyskutowaliśmy o Afryce, zwyczajach jej mieszkańców, a także o wspólnych przedsięwzięciach i planach na przyszłość. Optymistyczne nastawienie sprzyjało również żartom.

Spotkanie integracyjne zbiegło się z urodzinami najmłodszego członka naszej rodzinny- dwuletniej Natalki. Po zdmuchnięciu świeczek wszyscy zaśpiewali małej "Sto lat" i bili brawo także były to urodziny doprawdy niezwykłe i egzotyczne.

Uczestnictwo w międzynarodowym plenerze malarsko-rzeźbiarskim w Siedliszczu.

LIPIEC 2010

Twórczo upłynęła nam część wakacyjnego lipca. Spędziliśmy prawie dwa tygodnie w miejscowości na Lubelszczyźnie, gdzie grupa artystów uwieczniała tamtejsze widoki i klimat. Plenerowicze chodzili po okolicy, zwiedzając różne zakątki gminy i szukając inspiracji do swych dzieł, które tworzyli na płótnie (obrazy) lub w drewnie ( rzeźby).

Plener zakończył się wystawą prac, które powstały w trakcie tych niemal dwóch tygodni, a podczas tej wystawy można było zakupić od artystów ich dzieła.

W trakcie pobytu w Siedliszczu powstał również pomysł na stworzenie przydrożnej kapliczki w starej wierzbie. Pomysł wyszedł od jednego z mieszkańców wioski Ireneusza Czmudy, który oczyścił miejsce wokół drzewa, ogrodził je wyplecionymi przez siebie płotkami oraz wybetonował podstawę pod figurkę. My, jako Centrum Sztuki Afrykańskiej wykonaliśmy rzeźbę, tym razem nie związaną z Czarnym Lądem, która po zaimpregnowaniu zostanie umieszczona w drzewie.

Spotkanie z Panią Bogumiłą Miodyńską-Kowalczyk.

6 LIPIEC 2010

W miłej atmosferze przebiegło spotkanie w galerii Chi-wara z panią Bogumiłą Miodyńską-Kowalczyk. Pani Bogumiła, która miała okazje zwiedzać Zambię podzieliła się z nami swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami odnośnie tego kraju. W trakcie spotkania obejrzeliśmy również zdjęcia z wyprawy do tego pięknego kraju.

spotkanie z Panią Bogumiłą Miodyńską - Kowalczyk

Wywiad w radio Złote Przeboje w programie Bartosza Lichawskiego "Co jest grane w Łodzi".

MAJ 2010

wywiad w radio Złote Przeboje

Uczestnictwo w debacie zorganizowanej przez Instytut Afrykański pt." Afryka oczami Polaków".

26 MAJ 2010

Wyprawa do Ghany.

LUTY 2010

W lutym 2010 roku wyjechaliśmy do Ghany, aby na własne oczy zobaczyć i poznać sztukę Czarnego Lądu. Uciekliśmy przed polskim mrozem i śniegiem, rozkoszując się ciepłymi promieniami afrykańskiego słońca.

Przez cały miesiąc mieszkaliśmy u znajomych Afrykańczyków na przedmieściach stolicy Accry, mając okazję uczestniczyć w weselach afrykańskich, chrzcinach, w przygotowaniach tamtejszych posiłków oraz towarzysząc tubylcom w ich normalnym życiu. Odwiedziliśmy Accrę, Cape Coast, Kumasi, Tamale, Larabangę, Mole National Park, Kakum National Park. Byliśmy częstymi bywalcami na największym w Ghanie targu rzemiosła etnicznego. Z twórcami zawiązaliśmy przyjaźnie oraz kontakty handlowe. Pobyt na targu zrobił na nas, z racji naszych fascynacji, olbrzymie wrażenie. W czasie kolejnej wizyty tubylcy przywitali nas muzyką, którą wykonali na własnoręcznie zrobionych bębnach i grzechotkach.

Całą swoja wizytę dokumentowaliśmy mnóstwem zdjęć oraz filmami.

Ghana urzekła nas w takim stopniu, że postanowiliśmy co jakiś czas do niej powracać.

ciocia Baby zawsze była uśmiechnięta Dzieci lgnęły do nas z ciekawości. Były wdzięcznym tematem foto
ciocia Baby zawsze była uśmiechnięta
Dzieci lgnęły do nas z ciekawości. Były wdzięcznym tematem foto
zabawa na weselu trwała do zmierzchu popijanie bawarki sprawiło mi dużą przyjemność
zabawa na weselu trwała do zmierzchu
popijanie bawarki sprawiło mi dużą przyjemność
do dobrego tonu należało zaplecenie warkoczyków rodziny naszych przjaciół gościnnie przyjmowały nas w swoich domach
do dobrego tonu należało zaplecenie warkoczyków
rodziny naszych przjaciół gościnnie przyjmowały nas w swoich domach
Raście Yakubu zawdzięczamy uniknięciu wielku prozaicznych problemów kobiety zainteresowane moją białą skórą chętnie pozowały do zdjęć
Raście Yakubu zawdzięczamy uniknięciu wielku prozaicznych problemów
kobiety zainteresowane moją białą skórą chętnie pozowały do zdjęć
Pobyt w Ghanie zbiegł się z Mistrzostwami Narodów Afryki w piłce nożnej Moda koniecznie chciała pojechać ze mną do Polski
Pobyt w Ghanie zbiegł się z Mistrzostwami Narodów Afryki w piłce nożnej
Moda koniecznie chciała pojechać ze mną do Polski
zwiedzanie XIII-wiecznego meczetu musiało skończyć się wspólną fotką wioskę rybacką zwiedziliśmy ze swoimi przyjaciółmi
zwiedzanie XIII-wiecznego meczetu musiało skończyć się wspólną fotką
wioskę rybacką zwiedziliśmy ze swoimi przyjaciółmi

Uczestnictwo w otwarciu nowej siedziby Instytutu Afrykańskiego.

3 PAŹDZIERNIK 2009

Źródło: www.ia.org.pl

"Odbyło się uroczyste otwarcie siedziby Instytutu Afrykańskiego w Łodzi. Biuro mieści się na ul. Kilińskiego 177 w Pałacu Samuela Barcińskiego. W uroczystości wzięli udział m.in. posłowie, przedstawiciele władz miasta, Amb. Nigerii w Polsce, a także osoby związane z działalnością Instytutu. W trakcie imprezy nastąpiło uroczyste przecięcie wstęgi, a goście przy dźwiękach bębnów delektowali się smakiem potraw afrykańskich."

the opening of the new place of African Institute

Wystawa "Raj utracony" Andrzej Zając.

PAŹDZIERNIK 2009

Recenzja p. Krzysztofa Jureckiego, źródło: www.jureckifoto.blogspot.com

16.10.2009 r. w Łodzi przy ul. Janosika 76 odbył się wernisaż wystawy prac Andrzeja Zająca pt. "Raj utracony". Zaprezentowano m.in. obrazy w nietypowych ramach uzupełniane płaskorzeźbą, rzeźby w formie instalacji np. z jabłkami. Autor, określający siebie mianem "rzemieślnika", pokazuje m.in. w jaki sposób mity Adama i Ewy czy Matki Boskiej z Dzieciątkiem mogą funkcjonować w świecie sztuki afrykańskiej! Jest to zaskakujące, ale w tym przypadku prawdziwe.

Autor wychodząc od ikonografii sztuki chrześcijańskiej dokonuje jej transformacji w świat afrykańskich mitów. Czy jest to możliwe? Czy idee i symbole migrują i przemieszczają się w ludzkiej psychice? Być może odpowiedź znajdą Ci, którzy zobaczą artystyczny świat Andrzeja Zająca, tworzącego ciekawe rzeźby nawiązujące m.in. do sztuki Dogonów, gdyż duchowo czuje się Afrykańczykiem. Można powiedzieć, że ta sztuka udała się A. Zającowi. Jego wizja jest klarowana i prosta, a także zaskakująco nowoczesna poprzez umiejętne zastosowanie motywu bramy (pasażu) i formuły abstrakcji geometrycznej. Np. afrykańska maska obrzędowa może w jego wizji przypominać architekturę kościoła chrześcijańskiego.

Jego świat sztuki jest poważny, innym razem nostalgiczny, a jeszcze innym ironiczny. Nie można mu zarzucić braku wewnętrznego zaangażowania i pasji twórczej. Tworzy także maski afrykańskie, inspirowane czy kopiowane ze sztuki afrykańskiej oraz malarstwo portretowe, w którym ważną rolę odgrywa wyjście poza granice ram obrazu, tak aby stał się on, co rzadko się czyni, integralną częścią pracy twórczej.

Wystawie towarzyszą także obrazy olejne Piotra Tymochowicza, absolwenta Wydziału Artystycznego UMCS w Lublinie, również inspirowane motywami afrykańskimi, w tym drzewa poznania dobra i zła, które może być także odczytane jako wyobrażenie szamańskiej duszy i struktury wszechświata. Artysta stosuje rodzaj filtra kulturowego i inspiruje się montażem elektronicznym, łącząc różne motywy. Ciekawy jest nowy symbol Szatana, jaki pojawia się w trzech obrazach.

Artyści starają się odpowiedzieć na jedno z najtrudniejszych wyzwań - co czynić i jak działać twórczo, gdy "raj został utracony"?

Chciałbym, aby Andrzej Zając jako artysta miał możliwość stworzenia dużych rzeźb w centrum jakiegoś miasta, z tak nośnymi symbolami, jakimi się posługuje.

Wystawa jest dowodem na to, że można być interesującym artystą-rzemieślnikiem bez skończenia wyższej szkoły plastycznej. Dla sztuki jest obojętna edukacja, dla sztuki liczy się wyraz wizualny i zawarta w niej idea. W tym przypadku mamy i jedno i drugie.

Będę dalej dopingował i pomagał, aby Pan Andrzej tworzył dalej, gdyż jest dla mnie prawdziwym artysta, nie wykreowanym sztucznie przez mass-media czy galerie układy. Takich twórców, działających w stylu pop mamy zbyt wielu. Działają w stylu kaberetowo-cyrkowym, ku uciesze gawędzi.

rzut okiem na naszą wystawę czapeczka dogońskiego czarownika pomogła przełamać tremę
rzut okiem na naszą wystawę
czapeczka dogońskiego czarownika pomogła przełamać tremę
afrykańskie smakołyki miały wzięcie w afrykański klimat wprowadził nas zespół City Bum Bum
afrykańskie smakołyki miały wzięcie
w afrykański klimat wprowadził nas zespół City Bum Bum
lost paradise - prace Piotra Tymochowicza
lost paradise - prace Piotra Tymochowicza
afrykańskie tańce wszystkim się podobały
afrykańskie tańce wszystkim się podobały
raj utracony I raj utracony II
raj utracony I
raj utracony II
madonna pasterz (afrykański żart)
madonna
pasterz (afrykański żart)
narodziny Wenus
narodziny Wenus

Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na "Fali".

10 SIERPNIA 2009

"Dzień 9 sierpnia jako Międzynarodowy Dzień Ludności Tubylczej na Świecie był obchodzony w Łodzi po raz pierwszy. Celem tego wydarzenia było rozwinięcie świadomości mieszkańców nt. korzyści płynących z wielokulturowości oraz stworzenie możliwości poznania kultur egzotycznych krajów.

W programie wydarzenia były m.in.: spotkania z rdzennymi mieszkańcami Afryki i Azji, obecnie zamieszkującymi na stałe w Łodzi, oraz ze studentami z różnych kontynentów studiującymi w naszym mieście. Zaprezentowana była również wystawa kolekcji afrykańskich masek, rzeźb i szachów w kształcie figur afrykańskich wojowników - wykonana przez pana Andrzeja Zająca z Galerii Chi-wara Łódź, masek oraz bębenków plemiennych ze Sri Lanki, eksponatów i plakatów z Zambii przywiezionych z tego kraju przez reprezentantów XXIII Liceum Ogólnokształcącego im. ks. prof. Józefa Tischnera w Łodzi, a także eksponatów i plakatów Instytutu Afrykańskiego w Łodzi. Wystawę mogli obejrzeć mieszkańcy Łodzi oraz Goście z całej Polski. W tym dniu obiekt Aqua Parku Łódź odwiedziło ponad 2500 osób."

Bogumiła Miodyńska-Kowalczyk

1 2

Spotkanie Instytutu Afrykańskiego w Galerii Chi-wara.

LIPIEC 2009

Lipiec 2009

Spotkanie ze studentkami z Nigerii i Ghany.

MAJ 2009

Spotkanie ze studentkami z Nigerii i Ghany

Spotkanie wolontariuszy Instytutu Afrykańskiego w Galerii Chi-wara.

MAJ 2009

Maj 2009

Otwarcie Galerii Chi-wara.

28 WRZEŚNIA 2007 r. godzina 19:00

Witajcie.

Pierwszym wydarzeniem kulturalnym, jakie odbyło się w Galerii Chi-wara było jej otwarcie. Zaczęło się z niewielkim opóźnieniem, ale wszystko przebiegło pomyślnie. Po krótkiej przemowie wygłoszonej przez właścicieli Galerii, zagrał zespół City Bum Bum. Zaprezentowali oni kilka rytmów zachodnioafrykańskich na bębnach djembe i dundun, a także fragmenty obrzędowych tańców afrykańskich, przekazując naszej Galerii i wszystkim zgromadzonym olbrzymie pokłady pozytywnej energii. Podczas koncertu zbieraliśmy pieniądze na pomoc ubogiej wiosce Fissadou znajdującej się w Gwinei, w której chłopaki z City Bum Bum spędzili ostatnią zimę. Przybyli goście okazali się ludźmi o wielkich sercach i hojnie wsparli akcję. Zebrane środki zostaną przekazane radzie starszych wspomnianej wioski już w grudniu 2007 roku, a krótki film dokumentujący to wydarzenie z pewnością zostanie zaprezentowany w siedzibie City Bum Bum.

Po koncercie goście mieli okazję spróbować kilku tradycyjnych potraw afrykańskich, m.in. bananowo- owsianego chlebka afrykańskiego, kulek mięsnych bobotie, afrykańskiego ciasta pieczonego z budyniem o nazwie Melktert, czy sałatki ryżowej z bananami i orzechami. Te smakowitości popijano winem i nalewką owocową.

Jako właściciele Galerii Chi-wara pragniemy podziękować wszystkim gościom za przybycie. Wasza obecność była dla nas bardzo ważna i mamy nadzieję, że będziecie mile wspominać to wydarzenie, które dla nas było spełnieniem wieloletnich marzeń.

Otwarcie Galerii Chi-wara 1 Otwarcie Galerii Chi-wara 2
Otwarcie Galerii Chi-wara 3 Otwarcie Galerii Chi-wara 4
Otwarcie Galerii Chi-wara 5 Otwarcie Galerii Chi-wara 6
About us
Gallery
Interior Design
Woodwork Atelier
Art Classes
Events
Contact
Links

© 2010-2015 by Chi-wara
stat4u